Kdo určuje, co už je moc?

Do jaké míry se dá korektnost brát jakožto špatný návyk civilizace? Nejen o tom se dozvíte v článku.

Nejen online svět stále více zmítá možná až nevyžádaná korektnost. Denně vznikají nová úskalí a hranice, která omezují nejen humor. Jak ale vlastně víme, co už je moc? Kdo určuje limity dění okolo nás?

Tento článek nechci vést negativně, spíš naopak. Respektive zakončení bude pozitivní, na to si počkejte.

Korektnost okolo nás páchá škody, ne že ne. Často se ani nemůžeme smát něčemu, co nám bytostně vtipné přijde. Nemůžeme si dělat legraci z něčeho, z čeho si děláme legraci po celý život. Nemůžeme psát o něčem, co druhého pohoršuje. Jenže co tou nevyjádřenou věcí vlastně je? Nebo jinak. Kdo vlastně takovou věc určuje?

Korektnost nejen na úkor humoru

Jsme citlivější, neříkejte, že ne. Zkrátka mnoho věcí, na které se ještě dřív ani nemyslelo, dnes pohoršují lidi napříč kontinenty. Možná je to pohodlností, která nás donutila hledat způsoby, jak se zabavit. Neškodíme ale hyperkorektností spíš sami sobě? 

Na celou věc lze nahlížet z mnoha úhlů. Velmi pozitivní je fakt, že korektnost je vlastně ve své podstatě dobrá. Myslím to tak, že usiluje o jakési zrovnoprávnění všech. Bojuje proti posměškům a podobně. To se jí rozhodně odpárat nedá. 

Pozitivní nadhled i pochopení

Nikdo nemůže přesně určit, co je normální – už vůbec ne sociální sítě. Brát něco jako „normální” a „nenormální” může být svým způsobem velmi individuální. Každý vnímá svět jinak. Pro někoho může být korektnost správná, druhému může tropit škody. Obě strany mince se ale spojují v jednom. V osobním životě záleží primárně na nás samotných. Samozřejmě existují regule – nikdy nesmíme nikomu ublížit nebo porušit zákon. Jenže proč si nezajít večer do baru poslechnout nějaký ten veřejnosti nepříjemný stand up?

Jak už jsem avizoval, korektnost vůbec špatná není. Brání sice občas přehnané standardy, ale nikomu neubližuje. Za mě bychom si jí měli vážit. Zatím se totiž ještě nepřehoupla v cenzuru. Pak už by to bylo úplně o něčem jiném, něčem mnohem horším. Takhle jsme jako autoři aspoň svobodní, byť nakousnutí nekorektních témat bolí…

Co si myslíte o korektnosti vy? Může být přehnaná, negativní, ale přece jenom má svůj nepatrný důvod, nebo ne? Schválně tento článek píšu, abych rozpoutal diskusi, tak se to nebojte v komentáři rozpálit!

bAVÍ VÁS MOJE ČLÁNKY?

Na nic nečekejte a přihlašte se k jejich odběru. Novinky Vám budou chodit maximálně jednou týdne, máte moje slovo.

Podělte se o toto dílo také s přáteli!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Pokračujte ve čtení...

Jak na psaní? Konečně solidní rady!

Píšete rádi a chcete své texty posunout někam výš? Přestaňte pokukovat po přehrocených návodech. V jednoduchosti je síla, což u psaní platí nejméně dvojnásob. Tento