Jak na psaní? Konečně solidní rady!

Píšete rádi a chcete své texty posunout někam výš? Přestaňte pokukovat po přehrocených návodech. V jednoduchosti je síla, což u psaní platí nejméně dvojnásob.

Píšete rádi a chcete své texty posunout někam výš? Přestaňte pokukovat po přehrocených návodech. V jednoduchosti je síla, což u psaní platí nejméně dvojnásob.

Tento článek je věnován tařka všem písálkům od začátečníků až po profesionály. Dobrých rad zkrátka není nikdy dost. A že tyhle budou vskutku dobré. Složeny jsou výhradně z osobních zkušeností – šest let psaní vás holt naučí…

Psaní není věda, fakt…

Hned na začátek musím vyvrátit fámu, která poměrně stěžuje začátky nejednomu psavci. Slýchávám, že pokud chce člověk opravdu psát, čekají ho dlouhá studia. Upřímně? Žijeme v době, kdy bezplatný nástroj na internetu zvládne opravit i fatální gramatické přešlapy. Word nebo jeho alternativy umí zvýraznit i špatný slovosled a tak podobně.

Řádky výše významově směřují k motivaci. Chci, abyste psali a přestali si dělat starosti s tím, že to nepůjde. První velice důležitá rada zní: Pište, čtěte a vraťte se ke psaní. Zkušenosti v tomto oboru ničím nenahradíte. Pokud nebudete psát jako o život, nepomůžou ani kurzy za tisíce…

Prosím, nehrajte si při psaní na něco víc.

Víte, co mě osobně dokáže nejvíc rozpálit při čtení internetových blogů? Rádoby profesionalita. Nevím, kdy nebo kde se rozkřiklo, že profesionálové musí zarytě používat náročný jazyk. Odborné výrazy podtržené podivným slovosledem dávají vzniknout textu, který jen stěží čtenář přeluští. Takto tedy ne!

Pokud chcete působit jako upřímný autor, rozlučte se s mylnou představou dokonalosti. Pište jednoduše, nehrajte si na něco, co nejste. V textu to jde sakra poznat. 

Psaní textů? Zkuste rady, co dávají smysl.

Nevím, co o samotném psaní již víte. Zabrouzdal jsem proto v paměti a vybral pár velice důležitých skutečností, které mohou vylepšit jakýkoliv text.

Čím více sloves, tím větší zájem.

Říká se, že přídavná jména dávají práci kouzlo. Za mě to tak vůbec není. Přídavná jména jsou samozřejmě super, ale ještě lépe působí široká zásoba sloves. Text má díky nim větší spád a pro čtenáře se automaticky stává zajímavějším. Zapsat a jdeme dál…

Trpný rod ale pokazí veškerou zábavu.

Teď narazím na první prolnutí. Jednoduchost a používání sloves musí jít ruku v ruce. Nechci vidět žádná náročná slovesa a už vůbec ne trpný rod. Pokud začnete text svižně prokládat slovesy, i jediný trpný rod celou dobře rozjetou párty poznamená. Pozor na to.

Tvary slovesa být nahrazovat, pokud to jde.

Služebně starší redaktoři mi tuto radu vtloukali do hlavy, když jsem s velkým psaním začínal. Funguje naprosto jednoduše. Zkrátka místo tvaru slovesa být vždy vymyslíte sloveso jiné. Jde to skoro vždycky, a pokud ne, pár jich v textu samozřejmě použít můžete. Schválně se jim ale zkoušejte vyhnout. Pomůžete tak originalitě.

Klást (ukazovací) zájmena vždy s rozumem.

Ten, ta, to – nenechte zájmena zruinovat vaše dílo. Nahrazujte je raději přímými podměty a nebojte se být kreativní. Jména postav se dají různě upravovat pro více použití nebo do nekonečna opisovat charakteristickými vlastnostmi. Stačí se trochu snažit.

Věty raději pokaždé krátké.

Že se z vás stává umělec, poznáte jednoduše. Myšlenku, kterou budete chtít dostat do textu, zapíšete bez teček. Zkrátka se zamyslíte a vytvoříte dlouhé souvětí o hromadě vět. Není na tom nic špatného, právě naopak. Jakmile se dostanete do této fáze, aktivně přemýšlíte o tvorbě. Jen poprosím věty zpětně dělit a to na co nejkratší. Čtenář se v nich potom neztratí.

Grafická práce s textem mění pravidla hry.

Umíte-li poutavě a čtivě psát, chce to už jen doladit grafickou stránku. V tomto ohledu se ale začínají jednotlivé útvary rozcházet. Zatímco všechny předešlé rady lze aplikovat kdekoli, určitě budete jinak graficky stavět článek a jinak například vyprávění a podobně. Aspoň máme téma na příště…

Tímto článek o psaní končí. Co jsem chtěl ventilovat do světa, jest venku, ovšem jen z části. V blízké budoucnosti se na tomto blogu budu psaní věnovat detailněji. Proberu veškerá témata, která by nejen internetový písálek měl znát. Budu radit s výběrem publika, učit empatii a pomáhat s volbou strategie. Přihlaste se k odběru novinek, rozhodně to bude stát za to!

Vzpomenete si na některé neduhy, které vám při čtení vadí? Ozvěte se do komentáře, rozjedeme diskusi na volné téma „to číst nechci.”

bAVÍ VÁS MOJE ČLÁNKY?

Na nic nečekejte a přihlašte se k jejich odběru. Novinky Vám budou chodit maximálně jednou týdne, máte moje slovo.

Podělte se o toto dílo také s přáteli!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Pokračujte ve čtení...

Kdo určuje, co už je moc?

Korektnost zmítá světem a možná malinko negativně působí na autory. Není ale zase tak špatná, musíme se dívat z obou stran.