Klíčová slova a kýč. Kde je hranice?

Kýč je s klíčovými slovy dnes dost často úzce propojen. Mnoho lidí nepřemýšlí, jaká klíčová slova vlastně používají, ani jak jim mohou ublížit...

Každý, kdo píše články po internetu, se již někdy setkal s pojmem klíčová slova. Pokud ne, pravděpodobně se s nimi setká velmi brzy. Závisí na nich totiž poměrně dost věcí. Respektive jedna hlavní – OPTIMALIZACE. A ta je setsakramentsky důležitá, proč?

Organický dosah na článcích není dnes už tak jednoduché získat. Mohu citovat klasické prohlášení „novinářem je dnes každý druhý.” Právě tím, že je internet velmi otevřené a „vlídné” místo, vydávat články může dnes kdokoli nezávisle na čemkoli. Vzniká tak obrovská konkurence textů i na jedno téma. Úspěch znamená odlišit se, k tomu je potřeba trochu se zamyslet. 

TIP: Mrkněte na základní, ale velmi důležité rady, které pomohou vyšperkovat jakýkoliv text.

Co jsou klíčová slova zač?

Hromadu autorů sází na optimalizaci. Kolik jste za poslední dobu potkali SEO expertů? Právě tito lidé mají za úkol podlézat vyhledávači a vytáhnout tak obsah webu více na oči uživatelům. Cest je mnoho, mezi nejzákladnější ale patří právě klíčová slova. 

Jejich funkci lze prezentovat poměrně jednoduše. Zkrátka do textu vložíte heslo, které je hodně vyhledávané v rámci daného tématu. Když uživatel pak ono heslo zadá do vyhledávání, Google nebo třeba Seznam si všimne přímé podobnosti a Váš text vystaví na vyšších pozicích. Jak prosté, ale…

I klíčová slova mají hranice!

Kdyby vše bylo tak jednoduché, určitě by to nefungovalo. Přece jen klíčová slova by pak měl každý článek a minuly by se účinkem. Důležité je znát základní a velice důležité limity. Proč? Díky nim totiž budete schopni vědomě nasměrovat svou práci k úspěchu. Vždy je totiž lepší znát detaily, než jen příliš proklamovanou základní teorii…

Vždy s rozumem.

Největší chyba, která se opakuje v mnoha textech je zkrátka jednoduché překlíčování. Tohle slovo jednoduše moc nezní, ale myslím, že vystihuje dokonale myšlenku. Rozhodně nepočítejte s tím, že pokud narvete do normostrany dvacet klíčových slov, bude článek na prvním místě. Dochází totiž potom k jakémusi efektu přeoptimalizování. Respektive i sám algoritmus se vysměje vaší obrovské snaze zaujmout a článek shodí velmi nízko. Což je svým způsobem ještě výhra, může ho totiž s vidinou spamu přestat zobrazovat úplně. To nechcete, ne?

Proto vždy vkládejte do textu klíčová slova s rozumem. Jedno patří do nadpisu, druhé může zaznít v anotaci, třetí v prvním podnadpise a čtvrté v textu. To je až dost, píšete-li průměrně dlouhý článek o normostraně a půl. 

Pozor na kýč. Bolí a to hodně.

Při hledání klíčových slov si dejte pozor na hodně kýčovité tvary, které často vznikají jednoduše tím, že chcete působit na velmi úzkou cílovou skupinu. Ukážu na příkladu:

„Nová technologie pomáhá udržet uzel delší dobu. To ale není jediná výhoda, samoutahovací tkaničky Olomouc svou práci odvedou jako žádné jiné. Navíc jsou samoutahovací tkaničky Olomouc odolné a udrží s vámi krok i několik let.”

Působí to vtipně, že? Dokonce nejen tím, že jsem vymyslel samoutahovací tkaničky. Dejte si na dlouhé tvary klíčových slov pozor. Na sílu umístěné, nefunkční a neskloňované tvary zaručeně odeženou jakéhokoliv čtenáře, byť by mohly sebelíp fungovat…

Má číst robot nebo člověk?

S předešlou radou souvisí i tato. Setkal jsem se často s přístupem, kdy opravdu klient vyžadoval přímé vložení klíčových slov bez skloňování, byť byla naprosto šílená a třeba i dvojjazyčná. 

„Pánské boty Nový Bydžov jsou neodmyslitelným prvkem Pánská móda Nový Bydžov. Nikdy byste přece nevyšli do světa, kdyby vaše Pánské topánky Nový Bydžov nebyly v pořádku.”

Příklady samozřejmě záměrně přeháním, ale chci tím prezentovat jasnou skutečnost. Kdykoli budete používat klíčová slova, přemýšlejte nad tím, pro koho text píšete. Někdy opravdu budou klienti vyžadovat až nečitelné spojovačky čistě klíčových slov. Pokud budete mít chuť poradit, pak takové až strojně sepsané texty už od moderních vyhledávačů nedostávají přílišný prostor. Tak jen, ať o tom víte…

Jaké zkušenosti s klíčovými slovy máte Vy? Nezapomeňte se o nich zmínit v komentáři pod článkem. Zároveň se můžete zeptat na cokoliv, co Vás zajímá. Aspoň mi tak dohodíte další inspiraci pro články na tomto blogu.

bAVÍ VÁS MOJE ČLÁNKY?

Na nic nečekejte a přihlašte se k jejich odběru. Novinky Vám budou chodit maximálně jednou týdne, máte moje slovo.

Podělte se o toto dílo také s přáteli!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Pokračujte ve čtení...

Jak na psaní? Konečně solidní rady!

Píšete rádi a chcete své texty posunout někam výš? Přestaňte pokukovat po přehrocených návodech. V jednoduchosti je síla, což u psaní platí nejméně dvojnásob. Tento

Kdo určuje, co už je moc?

Korektnost zmítá světem a možná malinko negativně působí na autory. Není ale zase tak špatná, musíme se dívat z obou stran.